1. Загальна характеристика професії: Швачка – одна із стародавніх професій, яка докорінно змінилася в процесі науково – технічного прогресу. Зараз ця професія найбільш поширена в швейному й трикотажному виробництві. Працюють швачки в один-двох змінному режимі на швейних фабриках, у цехах текстильних підприємств, на фабриках індивідуального пошиття одягу, які розташовані практично в кожному регіоні країни.
Основу технологічної роботи швачки становить виготовлення виробів із різноманітних тканин поточним методом. Процес пошиття здійснюється за допомогою універсальних і спеціальних швейних машин, обладнання для волого-теплової обробки (прасок і пресів) та швейного приладдя. Швачка може виконувати весь об’єм роботи або одну з технологічних операцій. Професія має 1-6 розрядів.
2.Професійно важливі якості: Швачка повинна мати хороший зір, схильність до виконання монотонної роботи, тонку дотикову чутливість пальців рук, хорошу координацію рухів і зорово-моторну координацію, точний об’ємний окомір, вміння швидко переключатися з виконання однієї операції на іншу. Для успішної діяльності їй потрібні посидючість, терпіння. Підвищені вимоги ця професія ставить до стійкості уваги та просторового сприймання. Для якості швацької роботи потрібні наочно-образне й логічне мислення, наочно-образна пам’ять. Швачка повинна добре регулювати психічні процеси та емоційні стани, бути акуратною, сумлінною, працелюбною, старанною і мати розвинений естетичний. смак.
3.Професійні знання та уміння: Швачка повинна знати:
методи та прийоми виконання операцій середньої складності з пошиття виробів з різних матеріалів; асортимент виробів; асортимент тканин та матеріалів, їх властивості; види дефектів та способи їх усунення; технічні умови виконання операцій середньої складності з пошиття виробів; схематичне зображення швів, вузлів, креслення деталей виробів; операції та режими виконання волого-теплової обробки на прасувальному та пресувальному обладнанні; принцип роботи спеціальних швейних машин, напівавтоматів; порядок усунення дрібних неполадок у роботі устаткування; принципи раціональної і ефективної організації праці на робочому місці; норми, методи і прийоми безпечного ведення робіт; правила і норми охорони праці, протипожежного захисту, виробничої санітарії та особистої гігієни; вимоги нормативних актів про охорону праці і навколишнього середовища.
4.Споріднені професії: кравець, оператор швацького устаткування, вишивальниця, в’язальниця, модельєр-конструктор.